wolfpacunited23 wolfpacunited23
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.66. If
Alexandra spent $3.42 on oranges, how many did
she buy?

Respuesta :

kythesaver kythesaver
  • 24-09-2020

Answer:

9

Step-by-step explanation:

each orange is around .40$ so alexandra spent $.80 more so 7+2=9.

sorry if I get it wrong.

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of y in the solution to the following system of equations? 5x − 3y = −3 2x − 6y = −6
17. Which of the following statements is true? (1 point) Chemical reaction rates vary with the conditions of the change, but nuclear decay rates do not.
Tongues have the ability to taste sweet, sour, salty, and bitter. true false
The area of circular garden is 530.66 ft2. What is the circumference of the garden? Use = 3.14.
Baby seahorses resemble adults at birth but take many months to mature. Which noun acts as an adjective in the sentence?
Identify the subject: on the way home from the theater, I got a flat tire
nombres de obras de teatro con su autor
Which sentence contains a compound subject? A. Small towns like Oak Grove still prosper. B. A tornado can level a small town. C. Economic downfall is a hazard
Shown here is the graph of which inequality? Please helpp!
A 6 pack of undershirts cost $13.98 . This is $3.95 more than buying 6 individual shirts. If each undershirt cost the same amount, how much does each shirt cost