Seudónimo Seudónimo
  • 23-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 6 pack of undershirts cost $13.98 . This is $3.95 more than buying 6 individual shirts. If each undershirt cost the same amount, how much does each shirt cost when purchased individually

Respuesta :

hailsy
hailsy hailsy
  • 23-01-2017
i got about $1.67 per shirt
Answer Link
CrystalKit
CrystalKit CrystalKit
  • 23-01-2017
 I got $1.67 per shirt individually.
Answer Link

Otras preguntas

Which word means “standing out because of being remarkable”?
Lymphocytes produce special proteins against foreign invaders called _____. a. macrophages b. antigens c. antibodies d. lymph
Isabella sells 36 tickets to the school talent show.Each ticket cost $14.How much money does Isabella collect for the tickets she sells?
4/10 to the lowest terms
What are 5 things that are elastic?
a sentence with the word advance and reasoning
Which of the following hardware components allows you to control the position of the screen cursor? A. Mouse B. Printer C. Disk drive D. Monitor
What economic idea did the US adopt from Adam Smith? a. monopolies c. socialism b. communism d. laissez-faire What economic idea did the US adopt from Adam
how did speculative investing weaken the stability of the stock market?
What does -9-7(1-4v) equal???