kiaraelera49 kiaraelera49
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Noel bought 4 T-shirts and 2 pairs of pants for $92. The cost of each pair of pants is $22. If all the T-shirts cost the same amount, the cost of each T-shirt is

Respuesta :

coopryan
coopryan coopryan
  • 26-04-2018
the cost of each t-shirt is $12. the equation is 22×2= 44 92-44=48 48÷4= 12
Answer Link
reliablebean reliablebean
  • 13-03-2019

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how many years would it take for a person it the united states to eat 855 pound of apples?
How many hundredths are in 401.308
How did most people in new england earn a living
how many years would it take for a person it the united states to eat 855 pound of apples?
18. Using the same formatting elements and designs across slides in a presentation is important to develop? A. Efficiency B. Authority C. Fluidity. D. Consisten
label place value for 987164.302
Lucy,s mom gave lucy and her 3 friends an equal amount of juice from the 30 ounces she had left how much juice did each person receive
What is 624 divided 27
how can you compare seven tenths and one half without using a model
if y = 14 when x= 8, find y when x = 12