SmolSkele
SmolSkele SmolSkele
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Could someone explain to me how to find the unit value for something?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 26-04-2018
unit cost would be found by dividing the amount spent ( total cost) by the quantity of items bought.

 for example if you bought 5 apples for 10 dollars
 the unit cost of the apple is 10 / 5 = 2 dollars per apple


Answer Link

Otras preguntas

if g (x) = 1/x^2 then g (x+h) - g (x)/h
Solve the equation by completing the square.  ^x2- 12x = -28
The sum of two numbers is 20. The difference between three times the first number and twice the second is 40. Find the two numbers.
Your English teacher was asked you to write a story your story must begin with this sentence : it was dark when i entered the house 100 words
What is -1/3 plus 4/5
A jet bomber traveling 500 miles per hour arrived over its target at the same time as its fighter jet escort which left the same base 1/2 an hour after the bomb
Joanna spilt three pitchers of water equally among her 8 plants.what fraction of a pitcher did each plant get A.1/8 B.1/3 C.3/8 D.8/3
With a small group,discuss the central idea Kennedy brings up in his speech.Do you think it's an effective eulogy?Do you think it adequately honored Dr.king?
Find the value of x. Then,find the measure of 14x+7+44+9x+3=180
Which pronoun correctly replaces the underlined words in the sentence? The friends are excited to watch the meteor shower tonight.