beyonceigudia89 beyonceigudia89
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs 7.50 for 1kg Marie buys 200 grams of cheddar cheese how much does she pay

Respuesta :

ComDest
ComDest ComDest
  • 24-04-2018
Every kilogram has 1000 grams. So, if she buys 200 grams- convert to kilos.

200/1000= 0.2kg

Since the price is per kg, then multiply it by the converted weight.

7.50(0.2kg)=
Answer Link

Otras preguntas

Witch systems work together to supply nutrients and oxygen to the brain
write a metaphor about someone who is stubborn
When 107/333 is written as a decimal, how many digits are in the smallest sequence of repeating digits?a) 1b)2c) 3d)4
What state could not vote on the compromise of the convention on 1788 year?
what is an example of monosaccharide
- 9.37 as a mixed number in simplest form
What is 3.35 times 4.56 ?
what is happening to a substance undergoing thermal expansion?
26% of what number is 44.2
Confederate soldiers during the Civil War enjoyed a geographic advantage over Union soldiers because