katiebugg621p7o0u0 katiebugg621p7o0u0
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

A jeweler bought 1/3 ounce of silver at a cost of $24.72 per ounce she also bought two gemstones that cost $8.92 each

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-04-2018
1 ounce of silver = $24.72

1/3 ounce of silver = $24.72 x 1/3 = $8.24



1 gemstone = $8.92

2 gemstones = $8.92 x 2 = $17.84



Total = $8.24 + $17.84 = $26.08


Answer: Total cost =  $26.08
Answer Link

Otras preguntas

expression using the numbers 7,5,6,3 to equal 75
Which best describes the purpose of the European Union? A. to help foster peace and economic collaboration among European nations B. to protect Europe from inva
Expand the following logarithm: log of the square root of xy divided by 1000
The general term for a large molecule made up of many similar subunits is                 A)           polymer                 B)            functional group
A plumber is fitting a water pipe that is 3/4 long onto a water pipe that is 2/12 foot long.how long will the finished pipe be?
what is 63/80 as a percent?
what are scientists who study the weather called
Did the Holocaust really happen?Did the Holocaust really happen?
A package of modeling clay was shaped like a cone with a radius of 25 cm and a height of 7.2 cm. Miriam used all the clay to make a cylinder with a radius of 15
7p+2t --------=n S Solve for p