roselyngarcia18 roselyngarcia18
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Nolan bought 26 yards of heavy duty rope at the hardware store the road cost two dollars per foot how much did Nolan pay for the rope

Respuesta :

katelyngilbert katelyngilbert
  • 24-04-2018
26 yrds • 3ft per yrd= 78 ft • $2 per ft = 156
Answer Link
pandapoo
pandapoo pandapoo
  • 24-04-2018
Nolan paid $156.

You multiply 26 by three to find the number of feet he bought. It's worth 2 dollars per feet, so multiply that by $2. 
Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP In ABC, m∠A is 16 less than m∠B, and m∠C is 32 less than twice the m∠B. Find m∠A
Question: How does Emma Lazarus characterize freedom in the poem? Answer Options: Select one of three Using the Statue of Liberty as a symbol Using an octave an
W is the midpoint of SV and T is the midpoint of SU . Complete the proof that TW=UV/2.
The coefficient of x in 6x-5 is 6. If the expression below is simplified, what will be the coefficient of x?
which of the following relations is not a function?​
25 Points! An airplane flies 310 miles from point A to point B with a bearing of 21°. Then it flies 210 miles from point B to point C with a bearing of 31° (see
n the following multiple-choice questions, indicate what part(s) of the United States (North, South, or both equally) the section is primarily catering toward p
Identify ten errors in the given text. And, rewrite the text by correcting them. x0.5 = 51 We invited gita her husband and a police officer in the party. But, o
would you run a test on a live database? why or why not?​
Merry Christmas Eve! Answer this just to get points cause its Christmas. 1+1=