andykenedy
andykenedy andykenedy
  • 23-03-2018
  • Mathematics
contestada

If Sam buys 200 stickers at $10 and sells them for $.25 each how much is he making?

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 23-03-2018
first you will need to multiple 200 by .25 to see how much money Sam will make.
200 x .25 = $50 
now you need to subtract that price by 10 because he spent $10 to get the stickers.
50 - 10 = $40
Sam is making $40 off the stickers.
let me know if you have any other questions
:)
Answer Link

Otras preguntas

George paid $2.75 for 4 granola bars and 1 apple. Addi paid $2.25 for 2 granola bars and 3 apples. Find the cost of each granola bar and apple. (Solve using sys
Find the unit rate: 48 slices from 3 cakes = Slices per cake
how many planets are there
At what point in a workout are the muscles MOST flexible? Please help! I'll give brainliest to the correct answer! A. before the exercise begins B. when warming
Explain how daltons theory of the atoms and conservation of mass are related ?
56/15 as a decimal rounded to the nearest tenth 18/19 as a decimal rounded to the nearest hundreth
Long essay on a topic "Moonlight"​
Lincoln invested $49,000 in an account paying an interest rate of 6\tfrac{1}{8}681​% compounded daily. Eli invested $49,000 in an account paying an interest rat
pls answer i need this ill give you 20 pts
Lily reads 1/4 of her book in 1 1/3 hours.how long does it take lily to read 3/5 of the book?​