am90744 am90744
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of mik for $3 wich is a better deal? Explain.

Respuesta :

hudadagra hudadagra
  • 22-03-2018
The better deal is 1 gallon of milk for $3.

because 1 gallon is 4 quarts and she will only buy 2 quarts for the same price.

Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Ronnie bought 6 ice cream cones for himself and his friends. Seventeen cents tax was added to the price of each cone. The total cost was $14.58. what was the pr
What are two characteristics of the commercial revolution that took place during the Ming Dynasty? Foreign trade with Europe began. Vast amounts of gold was bro
Which of the following is an example of the associative property? A)2(5 - 3) = 10 - 6 B) -7 + (19 + 5) = (-7 + 19) + 5 C)11 + (6 + 8) = 11 + (28 + 6) o D) 1/
On which of the following objects will earth exert a greater gravitational pull than on a pencil?
which expresion means the same as 2 1/5
How did congressional voting for civil rights laws change from 1957 to 1965?
What is the maximum depth of surface currents? A. 900 m B. 4,000 m C. 1,400 m D. 400 m
for 1_8 write five multiples of each number. 1). 12 2). 18 3). 40 4). 16 5). 100 6). 25 7). 50 8). 63
what is the answer to life, the universe and everything?
The balcony of an apartment is 4 feet by 7 feet. On a scale drawing of the apartment, the balcony is 0.8 inch by 1.4 inches, and the kitchen is 2.4 inches by 2.