If it costs $90 to feed a family of 3 for one week. (3 points) Unit 8 lesson 4

What is the cost to feed each person?
How much will it cost to feed a family of 5 for one week?
How much will it cost to feed a family of six?

Relax

Respuesta :

x = number of weeks
1 week =
3x = $90
Divide by 3
3x/3 = x
$90/3 = $30
1 person = $30 per week
x 5
5 people = $150 per week

x6
6 people = $180 per week