ijot67
ijot67 ijot67
  • 22-01-2016
  • Mathematics
contestada

can someone please help me on all of them

can someone please help me on all of them class=

Respuesta :

hanvoldj
hanvoldj hanvoldj
  • 22-01-2016
Cost in dollars a= cupcakes b=cookies. 2a+1.5b a. The cost for one cupcake is $2 and the cost for one cookie is $1.50 b. The total cost for 6 cupcakes and 6 cookies is $21 $2(6)+ $1.50(6)=? $12+$9= $21 c. Is $20 enough to buy 7 cupcakes and 4 cookies? Yes $2(7) + $1.50(4) $14+$6=20 7 cupcakes and 4 cookies cost exactly $20
Answer Link

Otras preguntas

What are the avantages of an MRI scan over an xray?
Find the surface area of each figure. Round your answers to the nearest tenth, if necessary.Please help I’ll mark brainliest
Did the benedict test for reducing sugar net a positive or negative result for milk
. The diagram shows a right-angled triangle. 11 cm to 8 cm Find the size of angle x. Give your answer correct to 1 decimal place.
Solve the inequality –8 < x – 14.
Why less rainfall and hotter weather would affect us?? Help me plsss
simplify (1+3i) + (2-5i)​
What is the thirteenth number in the Fibonacci sequence
if a price is too high to clear the market, that means
what does trc stand for ​