Ambali
contestada

Gas costs $1.64 a gallon. Elaine spent $23.78 at the gas station.How many gallons of gas did she but?

Respuesta :

$1.64 per gallon
she paid $23.78
23.78÷1.64
She paid for 14.5 gallons

To check:
1.64 * 14.5 

23.78

Hope this helps

Answer:

23.78

Step-by-step explanation: