mharrison688 mharrison688
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

one brand of cheddar cheese sells for $0.29 per ounce Tanya bought a block of cheese for $2.61 which equation would be used to determine the weight w of cheese in ounces

Respuesta :

mjay10
mjay10 mjay10
  • 26-01-2018
hopefully this will help
Ver imagen mjay10
Answer Link
sippyside
sippyside sippyside
  • 15-05-2020

0.29w = 2.61

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

State functions of saliva
What is 6/12 + 5/8 showing the steps please
Short vowel of accomplice
what is 645 rounded to the nearest ten
Use graphs and tables to find the limit and identify any vertical asymptotes of limit of 1 divided by the quantity x minus 3 as x approaches 3 from the left.
What is one way to evaluate a television commercial critically?
Which of the following was not the responsibility of the clergy? They taught the doctrines of the Catholic Church. They helped to unite medieval society. They
Find 2 integers whose product is -20
To simplify each expression and use positive exponents for m^3n^-6p^0.
between which two rational numbers is squar root of 3 located