alexfreeman204
alexfreeman204 alexfreeman204
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

I bought 4 1/2 lb of bananas for 3.98. What is the price per pound of bananas? A. $.88 B. $1.13 C. $1.88

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 25-01-2018
The answer is A $.88 because 3.95 / 4.5 = .88

I hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

What is fifteen plus fifteen
16. A 20.25-gallon gasoline tank is 3/5 full. How many gallons will it take to fill the tank?
I really need help and yeah I just need help
King Henry VIII was not granted a divorce, so he broke away from the Catholic Church and started the Church of England. True or False?
I have 3 hundreds, 13 tens and 10 ones. What number am I?
Using L’hopital’s rule please I need this ASAP Is due today!!!!!!!!!
60 ft to yd show steps
List 3 different things a bus driver can do while driving to make the bus accelerate. This is for a physics class for 9th grade.
Naoya read a book cover to cover in a single session, at a rate of 555555 pages per hour. After 444 hours, he had 350350350 pages left to read. Let yyy represen
Match the diseases with the body systems they relate to. Pneumonia Endometriosis Fibromyalgia Dermatitis muscular system arrowRight integumentary system arrowRi