LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

Buddhism spread only by means of overland routes. A. True B. False
How do I find this answer 20=4x
HELP PLEASE! Wizard Mobile offers customers a choice of several monthly plans. The two least expensive ones are Plan A and Plan B. Plan A has no fixed monthly
What is the rate in math?
all real numbers that are at least 2 and at most 9
what was the first full-size book to be printed on a printing press in Europe? A. Utopia B. The Bible C. The Prince D. The Divine Comedy
What is Joseph Pulitzer known for today
Why did Hitler most likely believe Germany had a right to invade other countries?
How many proper nouns are in this sentence: grandma said she will take our family to a play or a musical
What role did the geography of the sahel play in the rise of the medieval African kingdoms?