austinhorton1
austinhorton1 austinhorton1
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

William had $45 dollars to spend on vegetables. After buying 6
watermelons, he had $25.50 left. How much did each watermelon cost?

Respuesta :

turleycallie
turleycallie turleycallie
  • 24-01-2018
They each costed around $3.25 each!
Answer Link
almatheia almatheia
  • 20-08-2018

Let the cost of one watermelon be 'x'.

Amount of money spent by William on vegetables = $45

Number of watermelons bought by William = 6

Amount left with William = $25.50

Equation will be,

45 - 6x = 25.50

Add -45 on both sides,

45- 45 - 6x = 25.50 -45

-6x = - 19.50

Divide both side by -6 to find the value of x

[tex] \frac{-6x}{-6}[/tex]= [tex]\frac{-19.50}{-6} [/tex]

x= [tex] \frac{-19.50}{-6} [/tex]

x = 3.25

So the cost of each watermelon is $3.25

Answer Link

Otras preguntas

describe how legal contracts provide incentives for people to exchange goods and services
What is the most likely explanation for a congressional district to change shape? The district was drawn in response to a court order. The district was changed
What is the seperation of powers under the u.s constitution?
How do I find an increase of 42 from 72
Students who fall behind in their school work will never be able to get jobs and will end up living with their parents forever.
3/5 of Jill's 30 page photo album is full. she wants to set aside 1/4 of the pages that are left for photos of her vacation. how many pages can she fill before
If you had 0.681 moles of caso4.2h2o, how many moles of h2o would you have?
2 ( a - c) = 4a solve for a
solve for k m=-8j-9k+9
how do daughter cells obtain their DNA