KingRydor KingRydor
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

apples sell for $1.40 per pound and bananas sell for $0.60 per pound. Jessie bought some apples and some bananas to make a fruit salad. Jessie pent a total of $5.50
Write an equation to represent this situation

Respuesta :

ToffeeMilk
ToffeeMilk ToffeeMilk
  • 24-01-2018
a+b=$5.50

I hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

What does tengo mean in Spanish?
There are 376 stones in three piles. The second pile has 24 more stones than the first. The third pile has twice as many stones as the second. How many stones i
Balance the equation : ...NO2 + ...O2 + ...H2O = ...HNO3
A ratio of 3:1 in the phenotype of an organism occurs when (A) the alleles are incompletely dominant. (B) only recessive traits are involved. (C) only dominant
Comflict between Ralph and Jack quotes ?
Maria is tossing a fair coin. She tosses the coin ten times and it lands on heads eight times. If Maria tosses the coin an eleventh time, what is the probabilit
If the midpoint between (18, y) and (20, -15) is (19, -5), find the value of y.
What were the causes of the cold war?
There are 376 stones in three piles. The second pile has 24 more stones than the first. The third pile has twice as many stones as the second. How many stones i
10 lines on Good manners for class 1 student