jayjaydeking00 jayjaydeking00
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is the rate $3.94 for 1 pound considered a unit price Yes or No?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-01-2018
Yes, because a unit price is what you pay for one of many things. A unit rate, if you will.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2018
Hi Jayjaydeking00, 
I know this so I will be trying to help you 
Your answer would be Yes, because a unit price is what you pay for one of many things. A unit rate, if you will.


Hope This Helps
-Jacie-
Answer Link

Otras preguntas

Iliada went to Minewaska state park one day this summer. All of the people at the park were either either hiking or bike riding. There are 178 more hikers than
what is 0.000702 in scientific notation.
Why are the irish famous for drinking?
How is 'hearing' a motif in the novel A Separate Peace by John Knowles?
Find the slope of the line that passes through each pair of points
what is the solution for this inequality -10x <40
Iliada went to Minewaska state park one day this summer. All of the people at the park were either either hiking or bike riding. There are 178 more hikers than
container is 5 meters wide ,6meters long and 3 meters in depth what is the capacity in quarts
solve using the substitution and elimination method 3a-12b=9 4a-5b=3 can someone please help?
container is 5 meters wide ,6meters long and 3 meters in depth what is the capacity in quarts