iwanyamza iwanyamza
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

tony bought 12 identical

tony bought 12 identical class=

Respuesta :

fmkother fmkother
  • 23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.

2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2

so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link

Otras preguntas

The school counselor needs to meet with students who have more than three absences. Here is some of the data about the students. Who are the individuals in this
what is the wavelength of a photon emitted when an electron jumps from n=2 to n= 1 energy level of a single ionized helium atom ?​
add r to s, double the result, then multiply what you have by t
what is the answer to 'Which problem would be solved using multiplication, and what is the solution to the problem?'
On a recent utility bill, the water/sewer/garbage portion of the bill was $92.43. This consisted of 74% of the total bill. To the nearest cent, what was the tot
Chemicals known as ____ and ____ guide neuron migration
7 1/3 x 7/11 simplify the answer completely and change to a mixed number
Who actually asked Abraham to sacrifice his son?
which was the first cooperative of nepal​
6. Two cars A and B 250 km apart are traveling towards each other on the same road. Car A travels at 55 km/h while car B travels at 70 km/h. (a) When will they