neka2006 neka2006
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

The price of 5 scarves is $56.25 what is the unit price

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 22-01-2018
The unit price is the number of dollars for 1 scarf.
Divide the price by the number of scarves.

($56.25) / (5 scarves) = $11.25/scarf
Answer Link

Otras preguntas

how do you write a good essay?
What is the gel like substance in a plant and animal cell?
A water molecule gains enough energy to enter the gas phase is chemical or physical?why?
Brand A scooter has a top speed that goes 2 miles per hour faster than Brand B. if after hours, Brand A scooter traveled 24 miles, at what rate did Brand B scoo
What is the gel like substance in a plant and animal cell?
how do you write a good essay?
what percent of 150 is 60?
what events led to british defeat at saratoga
what percent of 150 is 60?
125 thousandths = 1 tenth _______________ thousandths