skoneal23
skoneal23 skoneal23
  • 25-12-2017
  • Mathematics
contestada

kelly bought 8 towels and spent $39.60.Each towel cost the same amount

Respuesta :

farzadkarim
farzadkarim farzadkarim
  • 25-12-2017
To find the unit rate, just divide 39.60 by 8 to get what the cost was per towel:
39.60/8=4.95
it cost 4.95 per towel
Answer Link
sadiyahaaqilah
sadiyahaaqilah sadiyahaaqilah
  • 25-12-2017
to find the price of one towel, all you have too do is just divide 39.60 by 8 and it will give you 4.95, so the cost for one towel is $4.95.
Answer Link

Otras preguntas

Most interest groups are formed on the basis of a. religious interests. b. economic interests. c. geographic interests. d. the interests of all citizens
How are the 50 states alike and how are they different
What is two thirds of 66
what is bigger 0.17 or 0.165
Which number has the same value as 50 tens? 5010, 500, 50 or 5
what is the value of 5 in 45,130
imaginarl lines running east and west on earth
Which element is most likely to be featured in a work of realistic fiction?
Which sentences in this excerpt from Arthur Conan Doyle's "The Contest" suggest that the author’s tone is mocking? The blue-clad player struck several chords up
A tool you hold against your eye to make object look bigger is?