kiaraprincess16 kiaraprincess16
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 6 bagels for $3.29 or 8 bagels for $4.15?

Respuesta :

fettywaplover88
fettywaplover88 fettywaplover88
  • 22-12-2017
3.29/6=.55
4.15/8=.52

8 bagels for $4.15 is the better buy
Answer Link
quinnquinn76
quinnquinn76 quinnquinn76
  • 22-12-2017
The 8 bagels is better because the unit rate is 51 cents, unlike the 6 bagels, the unit rate is 54 cents.
Answer Link

Otras preguntas

The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work