Max bought 2 3/4 pounds of green apples, 1 5/8 pounds of yellow apples, and 1 5/8 red apples. The total cost was $5.40. What is the cost for one pound of apples if all apples cost the same amount per pound?

Respuesta :

1 pound of apples cost 90 cents.


Hope this helps
$1.11 would be the cost of one pound of apples