prtty6364 prtty6364
  • 23-11-2017
  • Mathematics
contestada

You order two servings of pancakes and a fruit cup.The cost of the fruit cup is $1.50. You leave a 15% tip. Your total bill is $11.50.what is the cost p of one serving of pancakes?

Respuesta :

SamWeisberg11 SamWeisberg11
  • 28-11-2017
11.5-15%-1.5=8.5/2=4.25 for one serving of pancakes

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this 5 questions!
The ion that explains the acidity of a substance
At what age does life start to go downhill?
Working simultaneously, eight pumps fill in a pool in 32 hours. All pumps work at the same pace. If only half of the pumps are working, in how many hours will t
Thesis statement of the crucible?
In my country, citizens vote directly for the legislature (lawmakers) and the head of government known as president. What government type does my country have?
Plato please help me
A pair of dice is rolled, and the number that appears uppermost on each die is observed. Refer to this experiment and find the probability of the given event. (
Solve the problem by using​ addition, subtraction,​ multiplication, or division. First use front end rounding to estimate the answer. Then find the exact answer
The_____ were known for creating a written Cherokee language. Answer: Sequoyah