kekewold7730 kekewold7730
  • 21-11-2017
  • Business
contestada

Refer to table 13-12. what is the fixed cost of production at betty's bakery?

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 04-12-2017
Fixed cost = Total cost - Variable cost.

Given that the variable cost is $13 and the total cost is $38 when 1 unit of good is produced, then

Fixed cost = $38 - $13 = $25.
Answer Link

Otras preguntas

What movement stressed the wisdom of the classics, the dignity of people, and human potential? A. realism B. humanism C. the Scientific Revolution D. the Reform
If Cuba were to enter into a trade agreement with an Asian country in 1903 without US approval, which of the following would be violated? A) the Teller Amendmen
Which term refers to a group of human beings whose members identify with one another based on common ancestry and culture? A) clan <<<<<< it's
What factors cost Marie Antoinette support?
Donna's Deli delivers lunches for $7 per person plus a $35 delivery fee. Larry's Lunches delivers lunches for $11 per person. a. Write an expression to represen
Who rejected the Worcester vs. Georgia ruling in hopes that the land they occupied would go to white settlers?
How do you work this out?
find the amount of an annuity that consist of 26 monthly payments of $100 each into an account that pays 4% interest per year, compounded monthly
ruler is to measure as diagram is to ?
Whom did the Morrill Land Grant of 1862 most benefit?