pookie1193 pookie1193
  • 25-10-2017
  • Mathematics
contestada

Barbara went ice skating. It cost $5.85 to rent the skates, $2.50 for nachos, and it cost $1.95 per hour to skate. If she skates for 2 1/2 hours, how much does she spend?

Respuesta :

Gewwonabon
Gewwonabon Gewwonabon
  • 25-10-2017
5.85+2.50+1.95 x 2.5=13.225
Barbara spends $13.23. Hope I helped.
Answer Link

Otras preguntas

Verify sin(180-theta)=sin(theta) (SHOW WORK)
porque es importante conocer y aplicar el sistema SI de medidas​
A pulse site used to measure blood pressure is
How fast would you be going (in kmh) if you had a ship that accelerated at a constant 1g for 24 hours?
(4x - 3) + (3x+9) Solve this!
Which of the following would provide the most effective dose of live and active bacterial cultures? A. 1 teaspoon of inulin B. 1 cup of yogurt C. 1 cup of tofu
If the sum of the measures of two angles is 180°, the angles are
Describe the issues with today’s healthcare system, according to Dishman.
I need help with 5 and 6
If a dash light you are NOT used to seeing is lit, you should _____. A. not ignore it, especially if it is unfamiliar B. ignore it if there's no beeping sound