marlaarbogast
marlaarbogast marlaarbogast
  • 25-10-2017
  • Mathematics
contestada

McKenzie bought 1.2 pounds of coffe for $11.82. What was the cost per pound?

Respuesta :

kiwichipmunks
kiwichipmunks kiwichipmunks
  • 25-10-2017
11.82 divided by 1.2=9.85
Answer Link
babypusheen168oycoip
babypusheen168oycoip babypusheen168oycoip
  • 25-10-2017
1) $11.82 for 1.2 pounds
2) 11.82 divided by 1.2 
3) 11.82/1.2
4) $9.85 per pound
Answer Link

Otras preguntas

use mental math to complete the pattern5×6
What are two types of monkeys
what is 2 to the 13th power over 8.
rename the number 120,000 ten thousands
Another word for foreshadowing is
Which place was the site of an important center of learning for the Islamic world?
what morphology is represented in the picture
All equilaterals are similar true or false?
A game spinner has regions that are numbered 1 through 9. If the spinner is used twice, what is the probability that the first number is a 3 and the second is a
on the map, the distance from Colton to Yucaipa is 2.5 inches. If each inch in the map equals 3 miles, how far is the real distance from Colton to Yucaipa