If it costs a restaurant​ $11.90 to produce 2 white chocolate tortes and each torte is cut into 8​ slices, how much does each slice cost to​ make?

Respuesta :

Ok so:

so 1 torte has 8 slices, but you have to do 8 + 8 = 16

11.90 is how much you have to pay for 2 tortes with a total of 16 slices.

All you have to do now is divide: 11.90 / 16

It costs $0.74 to produce just one slice.

Hope I helped :D