zayno2000
zayno2000 zayno2000
  • 21-09-2017
  • Mathematics
contestada

Along the Oregon trail the trading post in fort Laramie, Wyoming, sold a 16 pound of beef je rky for 5.92 what was the cost per pound

Respuesta :

mcastorena17
mcastorena17 mcastorena17
  • 21-09-2017
You need to divide the amount from the quantity
So 5.92 divide by 166= $0.37 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Which point is located at (4, 1.25)? A) B) C) D)
What is the purpose of the Charter of Fundamental Rights of the European Union? It explains the requirements for membership in the EU. It describes how the EU
Which is the best definition of diffusion? question 1 options: movement of molecules from an area of their higher concentration to an area of their lower concen
The number 0 belongs to which classification Seeking help
Describing art is the same as giving your opinion about it. True False
Use the graph to determine the true statement about the end behavior of the function
Which animal developed first, shark or dinosaurs
What enzyme is used to add new RNA nucleotides to make mRNA?
write cos 16 in terms of the sine
Jason has two bags with 6 tiles each. The tiles in each bag are shown below: Make 6 squares. The squares are numbered sequentially from 1 to 6. Without lookin