riversmia800 riversmia800
  • 21-09-2017
  • Social Studies
contestada

 Word Problems with Algebra -

You spend $28 on ingredients to make cookies. You charge $4 per container of cookies. How many containers do you need to sell to earn $20 in profit?

Respuesta :

Riley491 Riley491
  • 21-09-2017
Sell 12 containers. $28+$20=$48 and $48÷$4=12
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I WILL GIVE YOU BRAINLEST!!!!!!
I need the answers fast please
What does the Declaration of Independence say about rights?
Which words are opposites? 1.war, peace 2. dog, cat 3. weight, wait 4. crayons, paint
I need helppppp!!!!!!!
how did the kingdom of kush influence Egypt's military​
Piaget (1995, 1937) documented the following event. Lucienne, Piaget’s one-year-old daughter, was in the garden when she spotted Piaget about three feet away. I
Write an expression so that the quotient of s decimal and a while number is 0.04
g Question 3 (ASC Required - 20 points): After graduation, you work for a few years at a major accounting firm and advance to Senior. However, as part of this r
These shapes below are mathematically