brookie1290 brookie1290
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Benjamin spend

Respuesta :

Kaylahappy
Kaylahappy Kaylahappy
  • 22-08-2017
So you would multiply 12 with .98. 
You would get 11.76.

Benjamin spent $11.76

Hope this helps.
Answer Link
cyxical
cyxical cyxical
  • 22-08-2017
If each goldfish cost $0.98 simply multiply this by the amount of fish bought:

(0.98)(12)
= 11.76

Benjamin spent $11.76 on his goldfish

Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!
elasric energy is a type of kenetic energy true or false
Part A Choose a Latin American country that you learned about in this lesson and list eight questions you have about th country's government and politics. Be su
which condition results from alcohol consumption and causes swelling and inflammation of the liver?
What is the first step to solve this equation 4x-9=15
How many moles of acetic acid does 2.4 x 10 to the 24th power molecules represent?
A bag contains red apples and yellow apples. The ratio of red apples to yellow apples in the bag is 9 to 4. Which of these statements could be true. A.There are
what do the southern slave owners want slaves to think of the north?
If you were to take a radio to the moon, which of the following would correctly describe its changes to its mass and weight? Its mass and weight would not chang
question in the picture