luvbbyl
luvbbyl luvbbyl
  • 25-06-2017
  • Mathematics
contestada

Whole-wheat bread costs $2.06/lb. How much would 3.8 lb of whole-wheat bread cost?

Respuesta :

cher
cher cher
  • 25-06-2017
Whole-wheat bread = $2.06/lb

We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.

So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.

(cost per pound) × (amount of bread)

($2.06) × (3.8)

Simplify.

$7.828

Round to the nearest tenths.

$7.83

So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83

~Hope I helped!~


Answer Link
HelloTh3r3
HelloTh3r3 HelloTh3r3
  • 25-06-2017
Each pound of whole wheat bread costs $2.06, therefore 3.8 pounds of whole-wheat bread will cost $7.828.
2.06 x 3.8 = 7.828  
Answer Link

Otras preguntas

Find the surface area of theprism formed by the net.​
Describe the sequence of conflicts and their consequences that weakened Qing China?
Find the value of the function. Find f(3x) when f(x) = - 3x2 + 4x -12
A new technology company is marketing drones for residential use. The bar graph shows the relation between number of sales and three types of marketing strategi
Expand and simplify the following:1. - 10(3p+6)2. - 6 (4p+5p)​
Why did Roosevelt want to compromise with Stalin about the fate of Germany?
Analyzing Point of View and Purpose in Informational Text - Quiz - Level In the section "The Carnivore's Dilemma," the author provides several pieces of evidenc
Solve the equation: 3x^2(2x^2+3)=0
What do people in Africa have to do in order to survive on the land?
A function whose graph goes up as it is followed from left to right is called ____.