shaychai
shaychai shaychai
  • 23-06-2017
  • Mathematics
contestada

What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 23-06-2017

divide 2.20 by 10

2.5/10 = 0.25 per unit


Answer Link

Otras preguntas

When electromagnetic radiation is arranged to wavelength and frequency, it forms the A. electromagnetic spectrum. B. multiple-spectrum vividness. C. ecliptic pl
Which statement correctly describes a difference between photosynthesis and cellular respiration? Photosynthesis produces carbon dioxide, while cellular respira
A car traveling in a straight line has a velocity of 5.0 m/s. After an acceleration of 0.75 m/s/s, the cars velocity is 8.0. In what time interval did the accel
31 divided by 2 0ver 4 times 2 equals
the function of the cilia in the nose is to
A box has sides with these measures: length 10 cm, width 8 cm, height h cm. If the volume is 400 cm3 , find the measure of the height. You may use the equation
Show how you solve and find the answer to the following. If 15 m = 63, find the value of 4m.
y=63x^6+275 x=30 solve for y
How do we measure the acidity of rain?
In order to function properly, cells must perform many reactions. Metabolism is the sum of all the chemical reactions in an organism. During metabolism, ATP I.