musicalana musicalana
  • 22-06-2017
  • Mathematics
contestada

The price of bananas at a farm is $0.97 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of bananas?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 22-06-2017
c = 0.97n  <=== ur equation
Answer Link
Metra
Metra Metra
  • 22-06-2017
it would be 0.97 x N = C
Answer Link

Otras preguntas

Ben takes 3 hours to wash 273 dishes, and Frank takes 4 hours to wash 444 dishes. How long will they take, working together, to wash 3200 dishes? It will take B
Write a expression that is equivalent to 3(7+x)
What is the slope and the y-intercept of the line? y = − 8x + 5
A crate weighing 500 pounds was delivered to the gym & set on the floor. To move it, we need to get a set of dolly wheels under the edge. If we use a 15 foo
Please help any math experts thank you
PLEASE ANSWER ASAP AND LMK HOW U GOT UR ANSWER ‼️​
Describe at least two ways Stalin uses logical fallacies or other forms of faulty argumentation. Back up your claims with evidence from his speech
Select the correct answer. Which of the following technological innovations happened during the 1970s? OA. Cell phone use became widespread. OB. Text messages w
solve for x x(x+3)=2(x+15)
Who developed the system of binomial nomenclature?.