Seudónimo Seudónimo
  • 24-05-2017
  • Mathematics
contestada

Express $112 for 14 hours as a unit rate.
A) $112/week
B) $14/hour
C) $8/hour
D) $6/hour

Respuesta :

alinajohn03 alinajohn03
  • 24-05-2017
the answer is 8 dollars an hour. C.
Answer Link
TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 30-12-2018

Answer:

C


Step-by-step explanation:

A unit rate will give the dollar amount per hour.

To get "per hour" dollar, we divide total dollars ($112) by total hours (14):

[tex]\frac{112}{14}=8[/tex]

Hence, the unit rate is $8/hr.

Answer choice C is correct.

Answer Link

Otras preguntas

I really need this right now, I've been waiting for over an hour with an alt account and nothing yet. Please, this is the last question I need... Use ΔABC to an
On what date did the Battle of Culloden take place?
Damage was widespread during world war ii mainly because _______.
Substances to be smelled and tasted must always be ___ surrounding the receptor cell
A train travels towards the west 1020 with in 12 hours of what is the train’s speed
Which disease usually first appears in childhood? hepatitis B type 1 diabetes hepatitis A type 2 diabetes
Garry is cooking for his friends he wants to buy some potatoes,which are priced at m dollars a pround.he has already spent b dollars on other ingredients the fo
Why is that particular part or feature so important?
What's the best way to rewrite the roundabout expression "for the period of two weeks"? A. for the period of a half month   B. for weeks   C. for two weeks   D.
What are 4 ways in which improving your muscular fitness would have a positive affect on your life?