CutiePie200 CutiePie200
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

so lets say walmart is selling pickles 5.99$ the other store sells it for 3.49 which one is better to buy

Respuesta :

everimagining
everimagining everimagining
  • 21-05-2017
You pay $2.295 for walmart, and 1.163 for the other store.
5.99/3 cans of pickles = x/1 can of pickles
3.49/2 cans of pickles = x/1 can of pickles
Answer Link

Otras preguntas

SOMEONE PLEASE ANSWER THIS ASAP FOR BRAINLIEST!!!!! Which of the following choices would most effectively conclude the paragraph? A. NO CHANGE B. that we don’t
What is the relationship between the segments PQ and P’Q’ Explain in terms of similar triangles.
Help me solve this two questions
In the circle shown below, ∠BAC is a central angle, and r is the length of AB. The area of the shaded sector is equal to 1/2r^2θ. Which of the following must be
__________ damages are small amount of money given to recognize that a defendant did indeed commit a tort in a case in which there were no compensable damages s
How did European countries decide where to draw the new boundaries in Africa?
Use the identity (x2+y2)2=(x2−y2)2+(2xy)2 to determine the sum of the squares of two numbers if the difference of the squares of the numbers is 5 and the produc
help will give brainlis to first answer​
To add or remove space before or after a paragraph, users should select.
A study involving teenage golfers was conducted to determine the imapact practice time has on golf scores in a tournament. What is the dependent variable? A. go