KathyMendez
KathyMendez KathyMendez
  • 25-04-2017
  • Mathematics
contestada

if two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost? SHOW YOUR WORK!! plz

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-04-2017
If two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost?

If two pounds of cheese are $3.18 then we must divide it by 2.

[tex] \frac{3.18}{2} =1.59[/tex]

Then we multiply.

[tex]1.59*3=4.77[/tex]

So three pounds of cheese are

$[tex]4.77[/tex]

Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

Which Section Chief is responsible for ensuring that assigned incident personnel are fed and have communications, medical support, and transportation as needed
there is a sentence in my study guide that says " many of us unconsciously fall back on a whole list of words that say precious little." this doesn't make sense
1 1/8 +5/6 = And then subtract 1/2 from the answer
Tell me something about how you celebrated your last birthday
A (gene, trait, phenotype, or genotype) is a section of a chromosome that codes for a trait. The specific combination of alleles an organism has is called its (
What is the answer for 4x+2=5
Effective print advertisements must have A. correct spelling, grammar, and punctuation. B. many different fonts, colors, and graphics. C. information about ever
Which practices are most likely to reduce consumption and production?
Miguel is a hardworking boy around the age of seventeen. He is originally from Mexico and has been living in the United States for four years. He is able to und
Which one of the following factors is NOT used to assess nutritional status?