Seudónimo Seudónimo
  • 24-04-2017
  • Mathematics
contestada

Potatoes sell for $.25 per pound at the produce market.Write an equation for the cost c of p pounds of potatoes

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-04-2017
I hope this helps you



if per pound is $25


how much cost ?


C=25/pounds
Answer Link
MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 26-05-2022

The equation for the cost c of p pounds of potatoes is c = 0.25p

How to determine the equation?

The given parameters are:

  • Unit rate = $0.25 per pound
  • Number of pounds = p
  • Cost = c

The equation is calculated using:

Cost = Rate * Number of pounds

So, we have:

c = 0.25 * p

Evaluate

c = 0.25p

Hence, the equation for the cost c of p pounds of potatoes is c = 0.25p

Read more about equations at:

https://brainly.com/question/2972832

#SPJ2

Answer Link

Otras preguntas

fifteen seconds is what fraction of a minute
what does all flexible objects have in common
Which of these statements about the Cuban Missile Crisis is true? a. Fidel Castro''s government had manufactured guided missiles. b. President Kennedy removed n
Hot dog buns come in packages of 8. For the school picnic, Mr. Spencer bought 30 packages of hot dog buns. How many hot dog buns did he buy?
A common trait in the rise to power of Hitler and Mussolini was that they both a. ended unemployment b. universally eliminated all other political parties c.
A oligarchy can include a representative democracy true or false? And why?
What is 10 times as much as 700
round to the nearest ten and hundred 762
200 is 1/10 of what number
what is a low,wet area where grasses,rushes and cattails grow