Luisepecasav0a0zq Luisepecasav0a0zq
  • 25-03-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy 2 dvds for the same price you would pay for 3 cds selling for $13.20 apiece. how you could find the prive of 1 dvd.

Relax

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-03-2017
2d = 3(13.20) 
2d = 39.60
d = 39.60/2
d = 19.80 <== cost of 1 dvd
Answer Link

Otras preguntas

How does the Sultan choose leaders in the military?
Solve 1/x = 1/a + 1/b find x
Simplify the following fraction by putting it in lowest terms or by performing the indicated operation.
Identify a fad diet that is currently popular in your area. What are the elements of this diet?
Sprains and strains are common fitness injuries. Which of the following could be considered a strain? A) A twist to a muscle B) A pull of a joint C) A tear of t
What is a rational number between 1/3 and 1/9?
Write a proof. Given x = 2 = 3 (x - 4) Prove x = 5
GIVING BRAINLIEST, THANKS AND FIVE STARS!! Express each number as a product of its prime numbers. 1. 245 2. 510 3. 250 4. 1,089 5. 4,725 6. 900 18. 27,000
What's $10,100 Afghanistan converted into US$ Please answer with how you got your answer
Help me plzzzzzxzzzzzz