Seudónimo Seudónimo
  • 22-03-2017
  • Mathematics
contestada

Raisins cost $.97 per pound Michael bought $15.52 worth of raisins how many pounds of raisins did you buy

Respuesta :

cupcakesorinkles14
cupcakesorinkles14 cupcakesorinkles14
  • 22-03-2017
You would divide 0.97 / 15.52 = 0.0625 pounds 
Answer Link

Otras preguntas

Amelia has just been elected president of her ninth-grade class. Following is an excerpt from her speech. My fellow classmates, By electing me president of the
Can someone help a girl out? Thankyou!!
what were the successes of the tennessee valley authority??
How did Charlemagne unite his entire kingdom A) he ensured someone worthy would take his place? B) He created schools and supported learning throughout his ki
When in the writing process do you fix errors and improve details? while brainstorming while prewriting while drafting while revising
In your own words and drawings from your experiences as a teacher, explain why a person such as Darling-Hammond (2006) perceives teaching as more complex than l
Find the surface area of the rectangular box below
3. Mick recorded the rainfall, in inches, each day for the last 8 days. What is the difference between the most amount of rainfall and the least amount of rainf
Which statement correctly describes 1 mole of iodine (I₂) A) its mass is 126.9g B) its mass is 380.7 g C) it contains 6.02*10^23 atoms D)it contains 6.02*10^23
Daniel works for the city and is reimbursed for his mileage when traveling for work. In order to submit his reimbursement form, he needs to record his mileage f