bomb3 bomb3
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Felix bought 3 pounds of potatoes for two dollars at that rate what would be the price of 2 pounds of potatoes

Respuesta :

moneywiz2 moneywiz2
  • 26-02-2017
1.50$

The rate would be 1.50

:)))))))))))))
Answer Link
DVelociraptor5
DVelociraptor5 DVelociraptor5
  • 26-02-2017
2pounds × $2/3pounds =$4/3 or $1.33
Answer Link

Otras preguntas

Does ATPsynthase store energy or release it?
map of europe 45 countries
Past simple vs past perfect Give me the real answer all of them please ​
1. What percent of 56 is 14?
help me pls pls pls?
● Description and explanation of where ribosomes are found. (prokaryote/eukaryote cell; animal/plant cell)
What happens to air as it is moved into the body? *it's D
Comprehension 1. Strategy: Evaluate Details to Determine Central Ideas Cite two details from the speech that you evaluated as being important. What central idea
ano pangbansang hayop sa pilipinas​
a study perportetdly conducted by james vicary teaches us what about the part of subliminal perception and its effect on advertising?