Seudónimo Seudónimo
  • 22-02-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal: 8 ounces of shampoo for $0.89 or 12 ounces for $1.47 Use unit rates to solve the problem HINT: Connected to ratios

Respuesta :

pokemon121602
pokemon121602 pokemon121602
  • 22-02-2017
8 ounces for $1.47. It comes out to $0.07 per ounce compared to $0.12 per ounce.
Answer Link
princessalaina princessalaina
  • 22-02-2017
12 ounces $1.47 because u can get more shampoo and and you wouldn't run out for a while
Answer Link

Otras preguntas

A piece of art weighing 30 pounds is hung from two wires as shown below. Each wire is supporting half of the weight of the picture. However, since the wires ext
What is the density of a block of wood with a volume of 16.5 ml and mass of 6.39g?
PLEASE HURRY. What were the causes and consequences of America's entry into WWII?
i need a page essay on why sakura from naruto is useless
[tex]\huge\mathfrak\red{Question}[\tex]When two magnets repel, they A. breakB. pull togetherC. push apartD. change color​
Solve these equations: |x-6|=-10
If the length of each side of a triangle is doubled then its perimeter is _________________
Here is the question
Explain how suspense was used in “The Sniper”.
(y-7)^2=2y^2-4y+73 solve for y