VennelaW742374 VennelaW742374
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

you buy milk in 1 gallon container. One portion of waffle requires 1.8 ounces of milk . How many portions can be made with the container

Respuesta :

YorleyK767426 YorleyK767426
  • 25-10-2022

You buy milk in 1 gallon container.

Recall,

1 US gallon = 128 US fluid ounces

Thus, the quantity of milk that you buy is 128 ounces of milk. If one portion of waffle requires 1.8 ounces of milk, then the number of portions that can be made with this container is

128/1.8 = 71 portions

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please answer this question please answer it correctly and please show work please help me I need it
Lucy is in charge of planning a reception for 2400 people. She is trying to decide which snacks to buy. She has asked a random sample of people who are coming t
Trigonometry Length of line segment Find the distance between the points (13, 8) and (-12, 6)
It take Sophia 1/5 weeks to read one book and Sophia reads for 1/6 weeks how many books where she read
find the value of x² - x+1 when x=√3 -1, in the form a+b√3 where a and b are integers​
Brand A has a pack of 28 pencils for $4.19. Brand B has a pack of 72 pencils for $9.12. Find the unit price for each brand
Enlightenment thinkers helped motivate the French revolution by
Select the correct answer. Read this excerpt from Alice in Wonderland by Alice Gerstenberg. Which statement is true about Gryphon and Mock Turtle? MOCK TURTLE:
how can you find the area of a rectangle
Who was the first man that went into space and which animal was there with him?​