ArjanS82594 ArjanS82594
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

2 1/2 yards of ribbon cost $3.25. Find $/yd.

Respuesta :

AkashH30505 AkashH30505
  • 25-10-2022

Given that 2.5 yards of ribbon cost $3.25, then,

cost of 1 yard would be

3.25/2.5

= $1.3

The cost per yard is $1.3

Answer Link

Otras preguntas

a piece of unglazed porcelain used to test a minerals streak
Find the coordinates of the midpoint of a segment having the given end pointsC. C(9,5),D(17,4) I can't figure it out.
If S is between R and T, RT=24, RS=x^2+8, and ST= 3x+6 how to find the value of X and if S is the midpoint or not (please show how you got the answer)
In the standard (x,y) coordinate plane, a line segment has its endpoints at (3,6) and (9,4). What are the coordinates of the midpoint of the line segment?
inez waters her plants every two days she trim them every 15 days she did both today when will she do both again
all natural numbers are members of which other subsets of real numbers?
what does it mean when someone is said to ''rust out''?
what is .54 repeating as a fraction
What Is the Function of Tone in Poetry ?
What word describes what people do when they spread out and live in almost every land area of the world?