TaeveonZ704209 TaeveonZ704209
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

An average CVS charges $1.29 for a candy bar. If you buy a candy bar every weekday Mon-Fri, how much Is that a week, a month, and a year?

Respuesta :

JamaP336429 JamaP336429
  • 25-10-2022

If the price of one candy bar is $1.29, for every weekday we have a total of 5 candy bars, so the cost will be:

[tex]\text{cost}=5\cdot1.29=6.45[/tex]

In a month we have 30 days, and 5/7 of these days are weekdays, so the cost will be:

[tex]\text{cost}=(30\cdot\frac{5}{7})\cdot1.29=27.64[/tex]

In a year we have 365 days, and 5/7 of these days are weekdays, so the cost will be:

[tex]\text{cost}=(365\cdot\frac{5}{7})\cdot1.29=336.32[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Planning teams are most effective when: a. community groups with competing views are excluded from the team. b. the group leader takes primary responsibility fo
Allison, a long-time employee at aim corporation is helping william, a new employee; learn the culture of the organization. allison is using the
what is a debit card
Will i have to pay taxes on $12000 of income in 2016
How many formula units make up 30.4 g of magnesium chloride (mgcl2)?
Plz answer and write the question number and the answer next to it plzzzz
What body system is involved with removing waste in animal cells?
what did the USA did to the south Africans
If a somatic human cell is just about to divide, it has __________ chromatids.
Find the cross product a ⨯ b. a = 2, 5, 0 , b = 1, 0, 9