A grocer wants to mix two kinds of nuts. One kind sells for $2.00 per pound, and the other sells for $2.90 per pound. He wants to mix atotal of 16 pounds and sell it for $2.50 per pound. How many pounds of each kind should he use in the new mix? (Round off the answersto the nearest hundredth.)

A grocer wants to mix two kinds of nuts One kind sells for 200 per pound and the other sells for 290 per pound He wants to mix atotal of 16 pounds and sell it f class=