JasiahS346208 JasiahS346208
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? 2-gallon container of laundry detergent for $23.36. or 17-cup container of laundry detergent for $20.06

Respuesta :

DimitriusO215918 DimitriusO215918
  • 25-10-2022

we gotta know the conversion between cups and gallons

We know

1 cup (US) = 0.0625 gallons

So, 2 gallon would be 2/0.0625 = 32 cups

So, the problem in cups is:

32 cups = $23.36

17 cups = $20.06

Definitely 32 cups for 23.36 is better buy

2 gallons for $23.36 is the better buy

Note:

23.36/32 = $0.73 per cup

20.06/17 = $1.18 per cup

Answer Link

Otras preguntas

An algebra class has 21 students who all participate in a welcome activity introducing themselves to each other in pairs. One student wants to know how many int
Read the following passage from Muir's "Calypso Borealis" and respond to the prompt. [2] The rarest and most beautiful of the flowering plants I discovered on t
According to ohm’s law, resistance is equal to voltage divided by.
A cone with a height of 15 yards has a volume of 475. 17 yd3. Find the diameter of the cone. 3. 2 yards
Help me answer these 4 questions please! ( one step inequalities ) 1) e +3≥9 2) 21≥7i 3) i-13≥4 4) -8≥i(-2) ( I need actual answers not if they are true or fal
Las islas canarias y las islas baleares son de españa. Cierto falso.
How do you calculate the mean and standard deviation for a discrete random variable?
PLEASE HELP GIVING BRAINLIEST!!! Maritime southeast asia is located on a geographic feature known as the___ Answers: Below
Vocabulary Define parallel sides. Draw a shape with parallel sides.
pygmalion variance in class realtions