sumikokamado28 sumikokamado28
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

Kay buys 12 pounds of apples. Each
pound costs $3. If she gives the cashier
two $20 bills, how much change should
she receive?

Respuesta :

iambadatmath1234 iambadatmath1234
  • 22-09-2022

Answer:$4

Step-by-step explanation:

Answer Link
brianna19012 brianna19012
  • 22-09-2022
Answer would be $4 because u multiply how much each pound is (which is $3) by how pounds ( u have 12) to figure out how much you would pay. I multipled 3 times 12 which gave me $36. Since 2 $20 bills is $40, u have to subtract 40 minus 36 which is 4
Answer Link

Otras preguntas

In an electromagnet, a moving charge creates which of the following? A. a magnetic field B. a permanent magnet C. a magnetic pole D. nothing
]Which of these statements best explains the origin of life on Earth? Primitive plants were created from living molecules. Plant cells were formed by the de
Find the product. dj · dk
What is the fourth term of (2x + 3y)6? 4320x3y3 4320x4y2 4320x2y4 4320x4y3
write 3a^2b^3c^5/8x^4y^3z using no denominator. (fraction line is necessary. Use x for multiplication between numbers.)the answer has _x2
How would you justify the presence of 18 element in the 5th period of periodic table?
how to do the fractions
A woman calls the Democratic mayor’s office because a storm knocked a tree into the road by her house. This woman was outspoken supporter of the Republican can
A bunch of 6 bananas costs $3.54. What is the unit rate?
40 POINTS!!!! Its took 3/4 h to complete one game of cards. How many games can be completed in 2 1/4 h? Can more than one game in 2 1/4 h? Can more or fewer t