Suppose that 11 inches of wire costs 44 cents. At the same rate, how many inches of wire can be bought for 32 cents?

Respuesta :

Answer:

8 inches

Step-by-step explanation:

So if 11 in. cost 44 cents, then each inch cost 4 cents.

32/4=8