kh24903 kh24903
  • 21-08-2022
  • Mathematics
contestada

Nayeli bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $3 and a 10-pack of juice bottles. The total cost before tax was $9.70. Write and solve an equation which can be used to determine xx, how much each bottle of juice cost.

Respuesta :

ayooava
ayooava ayooava
  • 21-08-2022
The answer is .67 cents. Explanation is in the picture.
Ver imagen ayooava
Answer Link

Otras preguntas

A shopkeepers bought 500 glass tumblers at rs 40 each . 20 glass tumblers were broken and he sold the rest at rs 45 each. Find his profit or loss percentif you
PLEASE HELP ME ITS SO CONFUSING
A placebo is a fake treatment that mimics the experience of the experimental group. true false
Select All Apply:EthosPathosLogosExplain your thinking:help me please help me please i need really bad helppppppppppp meeeeeeeeeee pleaseeeeeeeeeee
Select all expressions that are equivalent to x2 - 4x – 32. 0 (x – 16)(x + 2) (x + 2)(x – 16) (2 – )(x + 4) (x + 8)(x – 4) (x + 4)(x – 8) (x – 4)(x+8)
-9(1 - 10n) - 2(3n + 9)
5 What is the slope of the equation 7 4? 01 0 -1 0 1 O 5
which two countries claimed the largest amount of territory
dentify the error in finding the distance between A(6,2) and B(1,−4).
Which of the following is equivalent to -50 ? 05.52 O 512 O 5V21 0-52